Balkony, tarasy, loggie
Balkony, tarasy i loggie to jedne z prostszych zagadnień jakimi się zajmujemy od osiemnastu lat. Recepta na to jest banalnie prosta jeżeli dysponuje się właściwą wiedzą i doświadczeniem. Komplikacje zaczynają się jeżeli w grę wchodzi remont już istniejących płyt tarasowych lub balkonowych a w szczególności dostęp do nich.
Kreowanie nowych rozwiązań na zupełnie nowych budynkach jest dużo prostsze i szybsze przez co sporo tańsze, chociaż to zdanie jest chyba niewłaściwe ponieważ ostatnio coraz częściej zdarza się naprawa nowych, tych ledwo oddanych do użytku. Powodem takiego stanu rzeczy jest brak wiedzy lub jej niewystarczająca ilość u ludzi zajmujących się wykonawstwem tych elementów lub co gorsza także projektowaniem. Zdarza się również, że ten stan rzeczy jest po prostu wynikiem oszczędności inwestorskich. Statystycznie każdy potencjalny użytkownik tarasu, balkonu czy loggii przy zakupie mieszkania czy domu nie skupia wystarczającej uwagi na tym drobnym dodatku do pozostałej i znacznie bardziej eksponowanej części nieruchomości a już prawie nikt nie pyta sprzedającego z czego składa się ten element, ewentualnie jak go użytkować lub nawet konserwować i jak długa jest gwarancja.
Ostatnio często spotykamy się z zasadą, że to kupujący powinien sam sobie ten element wykończyć wedle własnego uznania i wtedy dochodzimy do naprawdę dramatycznych sytuacji, gdzie klient kupujący apartament na najwyższej kondygnacji jest w stanie doprowadzić do zalania gwałtownego lub długofalowego podciekania wszystkich mieszkań poniżej co przy niewłaściwym układzie hydroizolacji w efekcie doprowadza do uszkodzenia wszystkich poniższych płyt balkonowych lub nawet mieszkań.
Standardowy i najtańszy element wykończenia balkonu to zwykłe nic, czyli zwykły goły betonowy prefabrykat w naturalnym betonowym kolorze, bez żadnych poważniejszych zabezpieczeń przed zabrudzeniami czy korozją. Często się zdarza, że po przejściu przez taki element całej machiny budowlanej wygląda on delikatnie mówiąc brzydko, zdarza się również, że wykonawcy po zabrudzeniu płyty takiego balkonu często tuszują zabrudzenia lub nawet uszkodzenia takich elementów co po jakimś czasie się uwidacznia, ale wtedy przerzuca się taką odpowiedzialność oczywiście na użytkownika tłumacząc, że wcześniej tego nie było.
Drugim najczęściej spotykanym rozwiązaniem są płytki na kleju, ewentualnie z dodatkowym zabezpieczeniem w postaci folii w płynie lub jakiejś membrany pod spodem, na powierzchni, której dużo częściej dochodzi do odparzania lub przemarzania spoiwa łączącego płytkę z membraną. Dodatkowo częstą wadą takich rozwiązań jest, to że ta hydroizolacja nie jest wyciągnięta pod fasadą oraz termoizolacją aż na ścianę strukturalną budynku i wtedy ewentualna woda czy tylko wilgoć przedostająca się pod elewacją z wyższych kondygnacji np. nieszczelne parapety okienne, attyka dachowa, czy również inne tarasy, wchodzi bezpośrednio pod hydroizolację tarasu, balkonu czy loggii. Istnieje również niebezpieczeństwo złego doboru balustrady a szczególnie jej montażu i uszczelnienia słupków lub pochwytów barierki, które przez złą izolację są bardzo często głównym powodem wystąpienia awarii.
Przytoczone powyżej przykłady to tylko dwa najczęściej spotykane awaryjne systemy z całej gamy, ale możliwość ich kombinacji lub wręcz wzajemnego przeplatania się jest sporo więcej. Dlatego podejmując się takich tematów bierzemy pod uwagę nie tylko samą płytę balkonu ale również całą konstrukcję budynku od dachu do piwnicy na przedmiotowej fasadzie. Nie ma w tej kwestii jednego dobrego rozwiązania, które byłoby lekarstwem na wszystkie mankamenty, jednakże stosując złotą zasadę, że woda lub jej pochodne może wejść zawsze w niewłaściwe miejsce to problem pojawi się na pewno jeżeli z tego miejsca nie wyjdzie w przewidziany przez nas sposób.
Nasze wieloletnie doświadczenie skłoniło nas do wypracowania pewnych schematów w doborze materiałów i technologii z uwzględnieniem oczywiście oczekiwań Inwestora czy architekta. Jednakże zawsze kompromis ma swoje granice poza, które nie wykraczamy szanując pieniądze i czas wszystkich stron inwestycji, gdyż często początkowe tanio wraca po krótszym lub dłuższym czasie z zwielokrotnioną siłą i robi się bardzo drogo. Zasada o której wspomniałem powyżej, mówiąca, że woda lub jej pochodne może pojawić się wszędzie i z bardzo wielu przyczyn, które oczywiście uwzględniamy zawsze musi opuścić chroniony budynek. Wiedza o tym pozwala nam bardzo precyzyjnie przekierowywać ją we właściwym kierunku unikając zbędnych uszkodzeń i niepotrzebnych napraw gwarancyjnych i tych pogwarancyjnych przez wiele lat.
Balkony najczęściej wykonujemy w systemie wentylowanym czyli jako membranę stosujemy układ żywic ALSAN 170, ALSAN 770 i ALSAN 770 TX ze zbrojeniem fizeliną oraz oczywiście wywinięciem na ścianę strukturalną budynku, natomiast na obwodzie instalujemy profilowaną indywidualnie do każdego miejsca obróbkę blacharską. Następnie w zależności od konstrukcyjnych wymagań układamy fizelinę zabezpieczającą, matę drenażową i termoizolację XPS. Kolejnym etapem jest docięcie, ułożenie i wypoziomowanie płyt tarasowych na wygłuszających, antypoślizgowych oraz regulowanych odgórnie podstawkach. Całą taflę płyt oczywiście zamykamy po obwodzie stylową i praktyczną obróbką blacharską w wybranym kolorze oraz kształcie. Jest to wariant bezobsługowy na bardzo wiele lat gdyż wysoce elastyczna 300% zbrojona żywica nie przenosi mikro pęknięć z betonu a w dodatku jest dobrze zabezpieczona. Mata drenażowa i fizelina skutecznie odprowadzają kapilarnie wodę na zewnątrz będąc jednocześnie zabezpieczeniem przed uszkodzeniem żywicy.
Tarasy i loggie to bardziej złożona konstrukcja z wieloma ewentualnościami, dopasowanymi do konkretnego miejsca i sytuacji. O ile pod balkonem z reguły jest wolna przestrzeń to w przypadku tarasów i loggii mamy do czynienia z zamkniętą powierzchnia użytkową. Oznacza to, że poza zabezpieczeniem powierzchni wierzchniej zabezpieczamy również powierzchnię znajdującą się pod spodem. Dodatkowym elementem, który musimy wziąć pod uwagę jest to, że przeważnie tarasy i loggie są zamknięte niepełnym lub pełnym murkiem oporowym – parapetem od zewnętrznej strony, więc w tym przypadku wodę opadową kierujemy do rynny, lub wpustu odwodnieniowego. Jak pisałem na wstępie, że przykładamy dużą wagę do bezpieczeństwa to w tej sytuacji stosujemy albo pojedynczą hydroizolację dolną pod termoizolacja lub podwójną w zależności od wielu czynników.
Oczywiście ta dolna warstwa hydroizolacji w przypadku podwójnego poziomu hydro jest traktowana jako awaryjna i dodatkowo odwodniona subtelnym odpływem awaryjnym, informującym nas przez awaryjny zrzut wody, że ktoś na tarasie świadomie czy nie uszkodził hydroizolację. Daje nam to o tyle komfort, że taka sytuacja nie zmusza nikogo do natychmiastowego działania np. w czasie deszczu, gdyż nie zalewamy pomieszczeń znajdujących się poniżej, lecz wysyła istotną wiedzę o powstałym uszkodzeniu i chroni nieprzerwalnie budynek.
Takie zapobiegawcze działanie bierze się oczywiście z dużego doświadczenie przy poszukiwaniach przyczyn awarii a następnie bardzo drogich napraw, ponieważ o ile przeciekająca woda wypłynie natychmiast to wystarczy naprawić przeciek oraz poszpachlować i pomalować sufit. Ale jeżeli ta woda będzie latami destrukcyjnie wpływała na całą fasadę budynku to koszty naprawy są o wiele większe. Wykończenie górnej warstwy jest bardzo różnorodne od antypoślizgowych jedno lub wielokolorowych warstw żywicznych z użyciem naturalnych lub barwionych kruszców, dywanów kamiennych, płyt tarasowych na podstawkach i wielu innych kombinacji jak np. wklejanie pod żywicę wybranych dowolnie zdjęć lub formowanie mozajek z różnych materiałów czy wkomponowanie segmentów naturalnej roślinności.
W przypadku wszystkich balkonów, tarasów i logii elementem który stanowi w około 30 % o ich bezpieczeństwie to właściwy dobór i zabezpieczenie hydroizolacyjne barierki. Z naszych analiz wynika, że właśnie ten odsetek wadliwie dobranych i zamontowanych elementów tarasu jest przyczyną wszystkich awarii z tym związanych jednak szczegółowych informacji w tej dziedzinie udzielamy na każdym naszym projekcie.
Serdecznie zachęcamy Państwa do zapoznania się z galerią zdjęć naszych realizacji.